Отримання сертифікату

Як отримати безкоштовний ключ ЕЦП, щоб безкоштовно здати звіт

23.09.2015

Як отримати безкоштовний ключ ЕЦП, щоб безкоштовно здати звіт

Те, про що так довго говорили підприємці, здійснилося! Стали безкоштовними не тільки ключі електронного цифрового підпису, але і сервіс, за допомогою якого можна створювати, підписувати звіти ЕЦП і здавати їх.

Компанія iFin вперше в Україні відкрила безкоштовний доступ до онлайн бухгалтерії, дозволяє працювати з бухгалтерськими, складськими, зарплатними документами, створювати і здавати електронну звітність у Податкову інспекцію, Пенсійний фонд і Статистичне управління.

У свою чергу Акредитований Центр сертифікації електронних ключів Податкової інспекції та його регіональні відділення почав безкоштовно генерувати і видавати особисті ключі та посилені сертифікати електронних ключів. Тепер весь процес від отримання ключів ЕЦП до створення електронної звітності та її складання став безкоштовним.

Що таке електронний цифровий підпис? Це спосіб засвідчення електронного документа (звіту), рівносильний власноручного підпису і мокрої печатки на паперовому документі.

Для підписання електронного документа необхідні два ключа – особистий і відкритий.

Особистий ключ ЕЦП — унікальна послідовність символів, призначена для створення електронних документах електронного цифрового підпису. Він формується на підставі випадкових чисел і відомий лише власнику сертифіката ключа.

Термін дії особистого ключа становить не більше 2 років і обчислюється з моменту формування сертифіката відкритого ключа.

Відкритий ключ — використовується для перевірки ЕЦП отримуваних документів (звітів). Він обчислюється з особистого ключа і працює тільки в парі з ним.

Відкритий ключ міститься у посиленому сертифікаті відкритого ключа, і підтверджує приналежність відкритого ключа ЕЦП певній особі. Сертифікат відкритого ключа містить в собі також:

  • персональну інформацію про його власника (ім’я, реквізити),
  • унікальний реєстраційний номер,
  • строк дії посиленого сертифікату відкритого ключа.

Обчислити особистий ключ з відкритого ключа неможливо.

Ці ключі почав безкоштовно видавати Центр сертифікації ключів через свої відділення в Києві та обласних центрах України.

Саме такі ключі, що видаються Центром, можна використовувати для підпису електронних звітів при відправленні їх за допомогою безкоштовного сервісу онлайн бухгалтерія iFin.

Компанія iFin вирішила перевірити оперативність процедури отримання ключів на прикладі роботи одного з київських відділень Центру сертифікації в Києві.

Всі стадії отримання безкоштовних ключів пройшов приватний підприємець, один з користувачів онлайн бухгалтерії iFin і поділився з нами своїми враженнями.

Отримання ключа ЕЦП він почав з того, що подзвонив по телефону відділення Центру. Був приємно здивований запобігливістю співробітника, який докладно розповів про майбутню процедуру. Отже, весь процес отримання ключа починається на сайті Акредитованого центру сертифікації ключів інформаційно-довідкового департаменту Державної податкової служби (АЦСК ИСДГНС).

Для генерації ключів та реєстрації посиленого сертифікату відкритого ключа необхідно було пройти 4 нескладних етапи:

Етап 1. Ознайомлення з документами на сайті Центру

Для цього необхідно було відкрити і ознайомитися з Договором про надання Послуг ЕЦП, Заявою — приєднанням, Регламентом АЦСК ИСДГНС.

Радимо уважно почитати ці документи. В них ви дізнаєтеся багато корисної інформації про використання ЕЦП в електронному документообігу.

На вивчення документів було витрачено 30 хвилин.

Етап 2. Підготовка документів

Так як отримував ключі приватний підприємець, пакет необхідних документів був наступним (для юридичних осіб він дещо більше):

заяву на реєстрацію для отримання сертифіката ключа (необхідно заповнити та підписати). Зразок заповнення є на сайті Центру

  • дозвіл на використання персональних даних підписанта (тобто ПП) для його реєстрації в реєстрі АЦСК ИСДГНС та формування посиленого сертифікату відкритого ключа. Зразок заповнення є на сайті;
  • копія виписки або витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та ПП;
  • паспорт або копія паспорта (копії 1-4 сторінок), завірена підписом власника;
  • копія ідентифікаційного коду .

Всі необхідні для заповнення зразки документів представлені на сайті Центру.

Завчасно вирішіть, яку кількість ключів Вам необхідно і зафіксуйте це у заяві (особистий ключ, печатка)

Вивчення інформації на сайті, ксерокопіювання особистих документів, друк бланків, їх заповнення, повторне заповнення (на жаль, була помилка при заповненні, і ви будьте уважні, оскільки в документах не повинно бути ніяких виправлень чи підчисток) зайняло 1 годину.

Приготувавши пакет заповнених документів, наш герой відправився в районне відділення Центру. Адресу найближчого до Вас відділення можна дізнатися тут. Так як він записував один особистий ключ та сертифікат відкритого ключа, взяв дві чисті відформатовані флешки (їх можна замінити записувальними DVD). Якщо Ви будете записувати кілька ключів і сертифікатів, необхідно мати відповідну кількість носіїв.

У відділенні центру не було ніякої черги. Спеціаліст Центру перевірив комплектність і коректність заповнення документів, необхідних для реєстрації ключів і запросив для запису.

Етап 4. Формування посиленого сертифіката

Вся ця процедура проводилася самостійно власником ключа в спеціальній кабіні. Спочатку, за допомогою датчика випадкових чисел був згенерований і записаний на флешку особистий ключ. Після закінчення процедури створення особистого ключа на офіційному сайті АЦСК ИСДГНС був сформований і завантажений посилений сертифікат відкритого ключа. Для зручності він був записаний на окрему флешку, хоча можна цього не робити.

Через кілька хвилин після генерації відкритого ключа на сайті АЦСК ИСДГНС з’явилася інформація про його власника. Процес завершено.

Враховуючи, час, витрачений на перевірку документів, вся процедура формування ключів зайняла 30 хвилин.

Разом на отримання ключів ЕЦП було витрачено 2 години і ні копійки грошей, якщо не рахувати витрати на дорогу.

Тепер залишилося надіслати в податкову інспекцію перші електронні звіти, підписані новим ключем. В онлайн бухгалтерії iFin зробити це можна буде ще швидше і теж безкоштовно.

Короткий опис статті: отримання сертифіката

Джерело: Як отримати безкоштовний ключ ЕЦП, щоб безкоштовно здати звіт

Також ви можете прочитати