Сертифікати відповідності

Все про сертифікати якості на товари, які купують українці, Покупки, На які товари повинен бути сертифікат відповідності, що він дає і як його вимагати .

23.09.2015

Все про сертифікати якості на товари, які купують українці

На які товари повинен бути сертифікат відповідності, що він дає і як його вимагати

Вимагайте сертифікат якості! Цю фразу обожнюють всі юристи. І хоча розумом ми розуміємо, що просити його треба, щоб бути впевненим, що купуємо нормальний товар, але серце-то з тугою підказує, що, вимагаючи в магазині показати якісь папірці, ми натрапимо, скажімо м’яко, на стіну нерозуміння. Тому найчастіше цей рада юристів ми ігноруємо, а даремно: можна змиритися з неякісним молотком, але якщо дурною виявиться іграшка для немовляти, то тут, погодьтеся, варто поглобальнее поставитися до питання. Тому сьогодні ми говоримо про сертифікати і про те, що нам, простим покупцям треба знати про них.

НАВІЩО ВІН ПОТРІБЕН? Сертифікат відповідності (СС) або, по-іншому, сертифікат якості, потрібен для того, щоб продавці та покупці знали, що товар зроблений по всім українським Стандартам, він безпечний для здоров’я людей і навколишнього середовища. Іншими словами, його наявність — гарантія того, що іграшка вашої дитини не буде зроблена з токсичною пластмаси, а в горілці не буде смертельно небезпечного метилового спирту. Видає його орган, який називається Системою УкрСЕПРО (української сертифікації продукції). Роботу цієї системи організує і контролює Міністерство економічного розвитку і торгівлі України та Держспоживінспекція.

ЯКИМИ ВОНИ БУВАЮТЬ? Обов’язковими і необов’язковими. Є товари, які зобов’язані мати СС. Наприклад, шампуні, дитячі іграшки. Їх повний список дано у Наказі Держспоживстандарту України від 01.02.2005 р. №28 «Про затвердження переліку продукції, що підлягає обов’язковій сертифікації на Україні». Документ цей, до речі, дуже корисний. Мало того, що там прописані всі товари, які потрібно сертифікувати, так до того ж з приводу кожного з них вказано, яким ДСТУ або техумовам цей товар повинен відповідати. Крім того, деякі товари повинні відповідати і європейським нормам стандартів (ISO), і ці випадки теж вказані. Багато солідні виробники роблять СС добровільно. Навіщо? Їм так простіше конкурувати на ринку, плюс до всього такий товар може брати участь у всіляких тендерах.

ЯК ВІН ВИГЛЯДАЄ? СС, так само як і його копію, дають на офіційному бланку з голограмою та іншими позначками, що забезпечують безпеку документа. Крім того, разом з сертифікатом і видають документ, що підтверджує право виробників ставити на упаковці особливий значок про те, що товар сертифікований. Ставлять його не всі, тому що не зобов’язані, але якщо він є, це зайве підтвердження того, що продукт якісний.

ЩО В НЬОМУ ШУКАТИ? Крім того, що документ повинен бути з голограмою, печаткою Системи УкрСЕПРО і підписом особи, який видав сертифікат, там має бути написано, на який термін виданий СС, назва товару чи його партії і його опис. Якщо СС видавався відразу на декілька товарів (наприклад, кілька видів дитячої суміші), то до СС повинен додаватися список, на що саме він виданий. Щоб зрозуміти, що конкретно на цю пачку суміші поширюється сертифікат, треба подивитися, коли і ким ця каша була виготовлена, і порівняти з інформацією в сертифікаті: якщо терміни потрапляють в той проміжок часу, на який був виданий СС, назва виробника товару теж збігаються з тими, що зазначені в документі, можете задоволено видихнути.

А ЯК В ЖИТТІ?

Теорію потрібно завжди перевіряти на практиці — нас всіх так в школі вчили. Тому, дізнавшись про сертифікати все, що потрібно, я вирушила дивитися, як там поживає сувора реальність. Сертифікати під рукою з усіх магазинів, де я побувала, були тільки у приватних підприємців. Вони відразу діставали пачки документів, сумлінно рилися в них і показували те, що мені потрібно. Приміром, у приватному магазинчику, що торгує товарами для мам, причепитися було ні до чого: сертифікати все є, знайшли швидко, і сподобалася мені рисова каша для дітей старше 6 місяців стояла третім пунктом у списку того, на що поширюється СС.

Швидко знайшовся сертифікат і в наметі біля метро, що пропонувала дитячі іграшки. Правда, виданий він був на велику партію товару. А от довідатися, чи включено в цю партію щось під назвою «Дитяче сонечко», що насправді було жовтим драконом з прикрученою до неї скарбничкою для монет, виявилося неможливим: упаковки немає, на етикетці напис «зроблено в Кореї» — і все. Продавець божився, що ця іграшка є у її сина, і він досі живий-здоровий, але якісь підозри і сильний хімічний запах від іграшки за 70 гривень дали мені повне право поставити її на місце і піти, не попрощавшись.

У великих магазинах, як не дивно, оригіналів сертифікатів і навіть їх копій немає: вони знаходяться в головних офісах, і вони отримують копії, тільки якщо подзвонять в цей офіс і попросять надіслати їм оригінал по електронній пошті. Так було в одному з супермаркетів, де я попросила сертифікат на молдавське вино. Зниклий на 20 хвилин продавець спочатку пішов до менеджера, довго пояснював, що мені потрібно, потім вони дзвонили в головний офіс, потім їм слали копію СС, потім вони роздрукували її і дали мені. Зате назовсім, і тому я змогла вивчити все детально: всі печатки-підпис на місці, назва вина, його виробник, опис напою і упаковки зазначені, назва органу, що видав сертифікат, теж є.

Така ж удача чекала мене в торговій точці відомої мережі з продажу побутової хімії і засобів по догляду за собою. Правда, чекала я 40 хвилин, за які продавець встигла розповісти мені історію свого життя, поки менеджер распечатывала сертифікат на крем для обличчя. Зате в ньому теж все виявилося вірним, і я на радощах навіть прикупила того-сього гривень на 100. До речі, крем — це той випадок, коли сертифікат не потрібен: приємно, що виробник добровільно зацікавився цим питанням.

А от в іншому супермаркеті СС на шампунь, який сертифікувати обов’язково, мені так і не показали. Коли я попросила зробити це, продавець тут же відскочив від мене і побіг за адміністратором. Прийшовши через 20 хвилин і вибачившись, він сказав, що сертифікати у них в тому самому головному офісі, роздрукувати зараз можливості немає, але якщо я хочу, я можу прийти до них через пару днів. В магазині великої мережі з продажу засобів зв’язку на мене чекала майже така ж невдача: продавці при мені подзвонили юристам і попросили терміново вислати копію, але юрист відповів про якісь проблеми з поштою і сказав, що зможе вислати документ тільки через 2 години.

КОМЕНТАР ЮРИСТА

Роман Буркун, юрист, шеф-редактор порталу, присвяченого захисту прав споживачів:

«Сертифікат відповідності повинен показуватися покупцю на першу його вимогу. Якщо його не дають, значить вам не надали повну інформацію про товар (її давати зобов’язані за ст. 15 та ст. 17 Закону України «Про захист прав споживачів»). Якщо в магазині немає оригіналу, а лише копія, то це не порушення, хоча і зручно було б мати її під рукою. Але якщо вам не показують нічого, знайдіть контакти найближчого товариства захисту прав споживачів (всі телефони-адреси будуть в куточку споживача образив вас магазину) і напишіть туди лист з зазначенням цього факту. Магазин перевірять і вам про результати цієї перевірки повідомлять письмово. Якщо в магазині немає такого куточка (що вже саме по собі порушення), то зайдіть в інший найближчий — там він знайдеться, не переживайте».

За допомогу в підготовці матеріалу дякуємо: прес-службу Всеукраїнського державного науково-дослідного центру стандартизації, метрології, сертифікації та захисту прав споживачів «Укрметртестстандарт».

Короткий опис статті: сертифікати відповідності Вимагайте сертифікат якості! Цю фразу обожнюють всі юристи. І хоча розумом ми розуміємо, що просити його треба, щоб бути впевненим, що купуємо… товари, покупки, сертифікат, продавці

Джерело: Все про сертифікати якості на товари, які купують українці — Купівлі — На які товари повинен бути сертифікат відповідності, що він дає і як його вимагати | СЬОГОДНІ

Також ви можете прочитати