Сертифікат в салон краси

Стерилізація та дезінфекція в салонах краси

02.10.2015

Все стерильно!

майстер манікюру і педикюру з 19-річним стажем роботи,

постійна учасниця професійних конкурсів

фестивалю краси «Невські Береги», призер в номінації

«Салонний манікюр», призер чемпіонату FOOTPROFI

Багато з тих, хто приходить в індустрію краси зі сфери медицини, відчувають справжній шок від того, як здійснюються стерилізація і дезінфекція обладнання та інструментів в салонах. Часто її не роблять взагалі — або з серйозними порушеннями вимог санітарії. Російські салони краси зросли з сектора побутових послуг, а не медицини, тому там недооцінюється небезпеку нашкодити здоров’ю клієнтів, що приходять за красою і радістю. Між тим мільйони людей, відвідуючи салони краси і перукарні, довіряють своє здоров’я професіоналам. Робота в цій сфері обслуговування вимагає уваги, майстерності, а також відповідальності за дотримання санітарно-гігієнічних вимог. Про них і поговоримо сьогодні.

Якщо б тільки відвідувачі знали, як у деяких салонах замість того, щоб повноцінно дезінфікувати інструменти, просто протирають манікюрні ножиці ваткою зі спиртом від попереднього клієнта — і знову в бій.

насилу віриться, що в салоні краси можна підхопити СНІД, але безліч інших вірусів, а також стафілококів, — легко! Крім того, грибки та інші захворювання: нехай і не смертельні, але від цього не легше. Бактерії та віруси можуть передаватися через ріжучі інструменти, наприклад кусачки, ножиці. Для того щоб інфекція передалася від однієї людини до іншої, досить краплі крові, що залишилася на різальному краї манікюрних ножиць.

Але багато керівників салонів краси ставляться до цього питання несерйозно, економлять на дезінфекції та стерилізації або проводять їх такими способами, що подібні дії нічого, крім самозаспокоєння, не приносять. Залишається сподіватися, що це не шкідництво, а просто елементарне незнання. Проте незнання не звільняє від відповідальності. Ліквідація санітарної безграмотності в салоні краси — мета даної статті.

Чому все не так?

Чому дезінфекція та стерилізація в салонах краси не виконується належним чином? Здогадатися не важко — для салону це суцільні витрати і збитки. Потрібно купити спеціальне обладнання та прилади, бактерицидні лампи, витратні матеріали: дезінфікуючі засоби та інші не дуже приємно пахнуть, а найголовніше, не дуже дешеві рідини. При цьому витрачаються не тільки гроші, але і зусилля і час: потрібно навчити співробітників, вести журнали обліку і контролю, розбиратися в концентрації дезінфікуючих розчинів, робити наклейки на ванночки з датою заміни розчинів і стежити за термінами. До того ж є терміни придатності і у самих деззасобів. Упустиш — доведеться їх викидати і купувати нові. На цьому витратна частина не закінчується: куди дорожче придбати кілька комплектів інструментів для майстрів. Адже поки майстер робить манікюр, не один, а цілих два комплекти повинні проходити стерилізацію (справа ця не швидка). А хороші інструменти — це дорого, дуже дорого. До того ж нагрівання при стерилізації призводить до підвищеного зносу інструменту, ножиці елементарно «тупляться», а кожна професійна заточка інструменту коштує від 500 рублів. Таким чином, що б хто не говорив, а основна причина недоробок з санітарією в салонному бізнесі — не тільки і не стільки розхлябаність і звичка покладатися на авось, скільки прагнення уникнути істотних витрат, яких вимагають правильна дезінфекція та стерилізація.

Недотримання санітарного режиму загрожує серйозними заходами: від штрафів до призупинення діяльності та закриття. А клієнт пішов освічений, він багато чого знає і читає. І рівень санітарного стану визначає не стільки по пилу на підвіконні, скільки по тому, дістали при ньому з індивідуального крафт-пакета і роздрукували комплект інструментів — чи працюють старим, з залишками біоматеріалу від попереднього клієнта на ріжучих кромках. Застосовують одноразова білизна і серветки чи ні. Повсюдно в газетах, журналах, в Інтернеті публікуються просвітницькі статті про те, що оцінювати салон потрібно не по євроремонту і фіранок, а по тому, як йдуть справи зі стерильністю і дезінфекцією інструментів. Крім того, значно активізувалися громадські організації споживачів; їх заяви достатньо для візиту перевіряючих будь-якого рангу: від СЕС до прокуратури. І навіть суди зазвичай йдуть назустріч споживачеві. Таких прецедентів вже предостатньо.

Далеко не всі клієнти, зіткнувшись з фактами антисанітарії, напишуть скаргу. Куди більше число людей промовчить, але прийме рішення не на користь даного салону. Такі «тихі мовчуни» на ділі наносять зазвичай набагато більше шкоди салонного бізнесу, вони перестають ходити в салон самі, розповідають про своє негативне враження десятки знайомих, виходячи на ще б більшу аудиторію — пишуть злі відгуки на сайті салону, що призводить до звуження клієнтської бази. Чому нас не дивує, що в будь-якому медичному закладі (поліклініці, кабінет стоматології і т. д.) порядок з санітарним станом дотримується, а в індустрії краси все робиться абияк? Адже приходячи в кабінет нігтьового сервісу або косметології, клієнт не готовий навіть подумати про погані наслідки, які можуть підстерігати його. Так і ми не повинні економити на здоров’ї людей, які приносять у касу салону гроші; їм не можна давати жодних приводів для поганих думок, адже клієнти приходять до нас за красою.

Як має бути

Все, що нам необхідно знати, описано в правилах і нормах СЕС. Можна ознайомитися з ними, вивчивши Санпін 2.1.2.1199-03, затверджені 1 серпня 2010 року головним державним санітарним лікарем Російської Федерації Р. Р. Онищенко, ОСТ 42-21-2-85, СП 1.1.1058-01, Санпін 2.1.3.1375-03. Санітарні правила розроблені з метою пре дотвратить виникнення і поширення інфекційних і неінфекційних захворювань серед клієнтів і персоналу. Розрізняють кілька етапів дезінфекції та стерилізації в салонах краси: дезінфекція, очищення, стерилізація і зберігання. Але про все по порядку. Манікюрні інструменти, без попереднього миття, після використання поміщають в ємність з дезинфікуючим розчином. Інструменти, використовувані для маніпуляцій, при яких можливе пошкодження шкірних покривів, піддаються дезінфекції, передстерилізаційного очищення та стерилізації після кожного клієнта.

Щоб запобігти поширенню інфекцій, необхідно проводити обов’язкові заходи по дотриманню правил гігієни, які полягають у належній обробці всіх використовуваних інструментів (ручних і обертових) після кожної процедури. Подібна обробка передбачає:

> Дезінфекцію і передстерилізаційну очистку, замочування інструментів у спеціальних дезінфікуючих розчинах, зі строгим дотриманням часу перебування інструментів в розчині, заданого виробниками.

> Очищення — споліскування продезінфікованих інструментів під проточною водою протягом декількох хвилин, ретельне висушування інструментів із застосуванням одноразових серветок або серветок з тканини. Необхідно повне висихання інструментів на чистій сухій серветці.

> Стерилізацію в приладах, призначених для стерилізації (термостерилизатор або втоклав).

> Зберігання інструментів в ультрафіолетовому стерилізаторі (УФО), або в ємності з герметично закривається кришкою, або в стерильних одноразових пакетах.

> Дезінфекцію — комплекс заходів, спрямованих на умертвіння патогенних мікроорганізмів і виключення можливості їх розповсюдження в навколишньому середовищі (зараження ними себе і клієнта).

Дезінфекції підлягають усі інструменти після застосування. Дезінфекцію і передстерилізаційну очистку інструментів повинен здійснювати навчений персонал. Для цього необхідний запас дезінфікуючих засобів. Ємності з розчинами дезінфікуючих засобів повинні бути обладнані кришками, мати маркування з назвою, концентрацією і датою виготовлення.

Стерилізація та дезінфекція в салонах краси

Велика різниця

Для проведення дезінфекції застосовуються різні хімічні засоби із списку рекомендованих препаратів, складеного СЕС. Розчини використовують з різними термінами придатності і временемэкспозиции — або до забруднення.

ОЧИЩЕННЯ ІНСТРУМЕНТУ необхідна перед стерилізацією. Суть даного етапу — промити інструмент або в спеціальних розчинах, або в проточній воді і очистити його від можливих залишків біологічних тканин. Очищення проводять з допомогою щіток або з використанням ультразвукових ванн — ємностей з рідиною, до яких приєднаний джерело ультразвукового випромінювання. Вони призначені для передстерилізаційного очищення та дезінфекції різних інструментів і пристосувань у дезінфікуючому розчині під впливом ультразвуку. Основні фактори, що забезпечують очистку і дезінфекцію: потоки дезинфікуючого розчину і кавітація — утворення бульбашок повітря в рідині під впливом ультразвуку. Невеликі розміри кавітаційних бульбашок дозволяють їм ефективно очищати жорсткі поверхні, глухі отвори, щілини і т. п. Процес очищення з використанням ультразвуку менш енергоємний, ніж звичайні методи. Він особливо зручний, коли інструменти мають складну форму. Ефективного очищення і дезінфекції піддаються інструменти з металу, скла, пластмаси.

СТЕРИЛІЗАЦІЯ забезпечує підлогу ве знищення всіх видів (патогенних і непатогенних) мікроорганізмів, що знаходяться на всіх стадіях розвитку, в тому числі спорових форм. Відмінність дезінфекції від стерилізації полягає в тому, що при дезінфекції гинуть не всі мікроорганізми. І от як раз за кількістю вижили мікроорганізмів дезінфекція ділиться на три рівня, а четвертий, при якому коефіцієнт, ициент дезінфекції дорівнює 10-6, називається вже стерилізацією. Ефективність стерилізації залежить від багатьох чинників, головні з яких — температура, тривалість впливу, первісне кількість мікробів на інструменті.

Стерилізація та дезінфекція в салонах краси
ухожаровая стерилізація здійснюється в приладі, дуже нагадує звичайну духовку. Ємність, де знаходиться інструмент, нагрівається до температури 180-200 градусів і забезпечена примітивним таймером, який необхідний для відліку 60 хвилин. Все б нічого, але сухе гаряче повітря викликає висихання бактеріальних клітин, в результаті швидкість їх загибелі сповільнюється. По-справжньому «сухожар» вбиває спори тільки через 10-11 годин; він вимагає негорючих матеріалів для упаковки ки стерилизуемого інструменту і не щадить будь-який інструмент, так і вироби з пластмаси в ньому можна обробляти. У салонах краси поширені прилади об’ємом 1-2,5 л. Інструменти в них поміщають або крафт-пакетах (дуже зручно: розпаковують прямо при клієнті, що, безсумнівно, зміцнює його довіру), або на керамічній, скляній посуд (чашки петрі). У цьому випадку інструменти після обробки зберігають під ультрафіолетовим опроміненням.

Стерилізація та дезінфекція в салонах краси
Найбільш щадний і просунутий на сьогодні режим стерилізації — автоклавування — стерилізація парою. З-за більш високої ціни на обладнання він рідше застосовується в салонному бізнесі. Цей спосіб дуже нагадує принцип пароварки і скороварки. Невелика температура (110-134 градуси) і тиск (0,8-3,5 бар) творять чудеса не тільки на кухні: час стерилізації складає від 15 до 30 хвилин. Інструмент менше нагрівається і, відповідно, менше тупиться.

відмінний Спосіб: пар під тиском володіє вираженим спороцидну дію, глибоко проникає в стерилизуемые матеріали, що дозволяє обробляти вироби в упаковці для захисту від подальшого забруднення, не вступає в реакцію з стерилизуемыми предметами, не залишає на них осаду, економічний, безпечний і екологічний.

Але, як завжди, є підводні камені: необхідна дистильована вода, при певних умовах пар перетворюється на конденсат, що викликає корозію металу інструментів. Цей метод стерилізації непридатний для полімерних матеріалів, пластмас, нестійких до високих температур. Крім того, потрібні раціональна пакування і укладання стерілізуемих виробів, дозаправка дистильованою водою, та й вартість автоклава вище, ніж «сухожара». Хоча, якщо підрахувати витрачений час, вигідніше автоклавування нічого немає.

Стерилізація та дезінфекція в салонах краси
найпоширеніша помилка — використання ультрафіолетових стерилізаторів. Справа в тому, що хоча ультрафіолетове випромінювання і володіє бактерицидним ефектом, воно не забезпечує стерилізацію поверхні. У цих приладах можна тільки зберігати стерильний інструмент.

> Необхідно знати, що в ультрафіолетовому стерилізаторі внутрішні поверхні повинні бути покриті пластинами з дзеркальною поверхнею (найчастіше алюмінієвої), що забезпечує відображення ультрафіолетових променів, щоб інструменти опромінювалися з усіх боків.

> Фахівці роблять помилку, викладаючи інструменти на звичайний піднос або на серветку в ультрафіолетовий стерилізатор. В цьому випадку відбувається опромінення тільки з одного боку.

> Дверцята ультрафіолетового стерилізатора повинна бути виготовлена зі спеціального скла або пластику, які служать хорошим захистом від ультрафіолетових променів.

> При відкриванні дверцят (або висувного ящика, якщо стерилізатор вбудований в педікюрний шафа) лампа повинна відразу ж відключатися автоматично микровыключателем, так як ультрафіолетове світло дуже шкідливий для очей. Якщо дана функція порушена, то використовувати ультрафіолетовий блок не можна.

Одноразові інструменти та матеріали не потребують стерилізації. Це справжня знахідка для салонного бізнесу. Якщо майстер манікюру користується одноразовими пилочками для нігтів і відкриває упаковку на очах у клієнта, це, безумовно, викликає довіру.

А використання одноразової білизни і серветок піднімає в очах клієнта забезпечення безпеки на новий рівень. Точно так само, як одноразові рукавички на руках у майстра. До речі, за нормами СЕС, всі процедури, пов’язані з можливим пошкодженням шкірного покриву, виконуються в рукавичках.

Стерилізація приміщення

Крім вологих і генеральних прибирань (з використанням дезінфікуючих засобів), в будь-якому кабінеті, де проводяться косметологічні послуги, необхідно встановлювати бактерицидні ультрафіолетові лампи. На робочому місці допускається використання ультрафіолетових бактерицидних опромінювачів. По конструкції вони бувають настільними, настінними і пересувними.

Дії одного стельового опромінювача досить на 60 квадратних метрів площі, настінного — на 30, пересувного — на 100. По можливості кварцування проводиться після кожної вологого прибирання приміщення, і обов’язково — в кінці робочого дня, коли лампа включається на 20 хвилин. При довгостроково працюючому облучателе в повітрі утворюється підвищена концентрація озону. Щоб уникнути небажаних для здоров’я ефектів приміщення після кварцування провітрюють.

Існують також екрановані моделі бактерицидних опромінювачів, при роботі яких немає необхідності залишати приміщення. Це, безсумнівно, дуже зручно.

Чисті косметичні інструменти та вироби повинні зберігатися в чистих закритих ємностях, стерильні інструменти і вироби (марлеві серветки, ватні кульки) — в тій же упаковці, в якій проводилася їх стерилізація.

Стерильні інструменти для манікюру і педикюру повинні зберігатися у металевих або скляних лотках. І ще одне важливе зауваження: у практиці салону не буде зайвою і навіть вітається деяка демонстративність у питаннях дезінфекції та стерилізації.

Бажано показати клієнту якщо не весь процес (частіше це неможливо), те хоча б його завершальну стадію — діставання інструментів (з використанням стерильних рукавичок) із стерильних упаковок, ультрафіолетових шаф. Це зміцнить довіру до салону і до професіоналізму майстра, що дуже важливо в умовах сучасного ринку і конкуренції.

У статті використані матеріали «Санепідконтроль».

Короткий опис статті: сертифікат в салон краси Клієнти, відвідуючи салони краси і перукарні, довіряють своє здоров’я професіоналам. Робота в цій сфері вимагає уваги, майстерності, а також дотримання санітарно-гігієнічних вимог. Стерилізація та дезінфекція в салонах краси, перукарні, професіоналам, майстерності, дотримання санітарно-гігієнічних вимог

Джерело: Стерилізація і дезінфекція в салонах краси

Також ви можете прочитати