Різне

Сертифікат якості на продукцію

29.09.2015

Сертифікат якості
Сертифікат якості на продукцію. Що ж це таке?

Сертифікат якості ГОСТ є документом, що підтверджує якість товару. У ньому позначаються характеристики товару, яка була отримана в ході лабораторних вимірів чи досліджень, вказується, що продукція відповідає технічним умовам або стандартам, на нього розповсюджується.

Сьогодні на виробництвах термін «сертифікат якості ГОСТ » вважається застарілим назвою. Тим не менш, це назва використовують для багатьох документів: сертифікатів відповідності в системі ГОСТ Р і ін. системах, сертифікатів СМЯ (системи менеджменту якості підприємства на відповідність стандартам ГОСТ Р ІСО 9001 або ISO 9001. Крім цього є супровідні документи на продукцію, призначену для реалізації, і їх теж називають «сертифікатом якості». Вони містять інформацію, що підтверджує для певної партії відвантаження умови, які зазначені в договорі поставки.

Розглянемо кожен з цих документів окремо. І для початку розберемося, чому дане словосполучення настільки стійко.

Ймовірно, все почалося все у 1967 р. Тоді в часи СРСР було створене поняття «Державний знак якості». Цей знак якості був призначений для маркування товарів, і виробник міг поставити його як сам товар, так і на упаковку тільки, якщо у нього є атестат якості даного товару.

Продукція, зазначена таким знаком, по праву визнавалася кращою, а довіра до таких товарів було велике, як і до даного знаку. На будь-якому виробництві вважалося честю отримати цей знак. Він був як сертифікат якості, тобто був оцінкою якості товару. Пізніше, в 1993 році, коли в дію був введений ФЗ «ПРО сертифікацію продукції і послуг» і отримання сертифіката на продукцію стало поширеною практикою, з’явилося і поняття «сертифікат відповідності». У народі таке більш зручне для розуміння словосполучення спочатку мало більше ходіння і, відповідно, добре вкоренилася.

Сертифікат якості ГОСТ Р

Система сертифікації ГОСТ Р державного рівня була і по сьогоднішній день є основною і найбільшою системою підтвердження відповідності. Закономірно, що сертифікат відповідності встановленим національним стандартам (Дсту та ін) став називатися в народі «сертифікатом якості».

Цей термін має глибокий сенс: існує така переконаність, що у разі, якщо серйозний державний орган по сертифікації визнав продукцію, то вона, поза всяких сумнівів, якісна. Отримання сертифіката на продукцію за підсумками перевірок підтверджує належну якість товару, а, значить, його сміливо можна назвати «сертифікатом якості».

Проте, що насправді являє собою процедура отримання сертифіката на продукцію в системі ГОСТ Р? На сьогоднішній день в нашій країні функціонує система обов’язкової сертифікації, згідно з якою потрібно отримувати сертифікат відповідності або реєструвати декларацію про відповідність, і, крім того, добровільна сертифікація.

Коли ми говоримо про обов’язковій сертифікації, то набір характеристик товару, які потрібно підтверджувати, встановлюється на законодавчому рівні. Параметри, що підтверджують функціональні характеристики продукції, а також доводять її якість, при оформленні сертифіката якості ГОСТ не завжди обов’язкові.

У ході оцінки відповідності товару в системі ГОСТ Р, як правило, здійснюється перевірка на безпеку, набагато рідше — на виконання вимог екологічних та відповідність знаків маркування заявленим характеристикам. Нерідко в системі ГОСТ Р обов’язкової роблять ідентифікацію продукції: тобто для підтвердження того. що продукція належить до того чи іншого виду, проводять її випробування або використовують органолептичні методи.

При декларуванні відповідності при сертифікації добровільного характеру список параметрів для підтвердження їх відповідності стандартам та нормативам вибирають самі заявники, в ролі яких можуть бути як виробники, так і продавці. Вважається, що вони знають про потреби своїх споживачів і мають зацікавленість у підтвердженні належних параметрів свого товару. Відповідно, виникає надія, що показники, які були заявлені для оцінки – це ті показники, які підтвердять і якість проходить сертифікацію товару. Відштовхуючись від цього, можна укласти, що добровільнеотримання сертифіката на продукцію або декларації відноситься до досліджуваного назвою більшою мірою, ніж одержуваний в обов’язковому порядку сертифікат відповідності в системі ГОСТ Р.

Сертифікати якості ГОСТ в інших системах

Іноді сертифікатами якості ГОСТ називають сертифікати, видані в системах Міністерства Надзвичайних ситуацій, санітарно-епідеміологічні висновки (до 1 липня 2010 року) та ін. Дані дозвільні документи можуть претендувати на цю назву в ще меншому ступені.

отримання сертифіката на продукцію в одній з перерахованих систем потрібно підтвердити безпеку (підкреслюємо: безпека) у будь-якій з областей застосування цього товару або в одній із сфер людської життєдіяльності. Отже, при сертифікаційних випробуваннях в лабораторіях здійснюється підтвердження того, що параметри, що вказують на безпеку цього товару, знаходяться в межах діапазону, що допускається нормативним документом для цього типу продукції.

Сертифікат пожежної безпеки, наприклад, підтверджує факт того, є продукція горючої. Якщо так, то визначаються характеристики класу горючості, швидкість спалахування, оцінюються показники задимленості при виникненні пожежі, а також визначається кількість токсичних і отруйних речовин, які виділяються в процесі горіння. Якщо всі ці показники вкладаються в допустимі Технічним регламентом про пожежну безпеку норми, то продукція отримує сертифікат пожежної безпеки. Що неможливо визнати сертифікатом якості.

Сертифікат ІСО 9001

Коли по Росії почала хід СМЯ — сертифікація систем менеджменту якості підприємства, а, разом з нею, отримання сертифікатів на продукцію та її відповідність стандартам серії ISO 9001 міжнародного рівня, а потім також сертифікатів ГОСТ Р ІСО 9001, настільки довга назва не прижилася в народі з початку. І раніше, і сьогодні, на всіх рівнях виробничої ієрархії, за винятком офіційних нарад, вимовляється та сама фраза «сертифікат якості».

З одного боку все логічно: з такого довгого назви виділили два головних слова. Тобто, коли організація або підприємство пройшли процедуру сертифікації СМЯ, то це говорить про те, що якістю своїх товарів керує саме підприємство, що функціонують системи саморегуляції, не допускають випуску в обіг продукції, яка не відповідає нормам технічних регламентів. Якщо ж раптом таке все-таки сталося, то багаторівнева система контролю не допустить її виходу за межі підприємства. Дійсно: на практиці пройшли цю процедуру працюють в умовах регулярного зовнішнього інспекційного контролю і щоденного внутрішнього аудиту. У такій ситуації сертифікат відповідності СМЯ підприємства можна справедливо називати «сертифікатом якості» — він є підтвердженням заявлених якостей товару.

Сертифікат якості ГОСТ й умови договору поставки

Сертифікат якості ГОСТ – це документ, який виступає свідченням якості товару в обсязі, передбаченому умовами нормативів, а також вказує на відповідність характеристик якості умовам договору із споживачем. Отримання сертифіката на продукцію в системі ГОСТ супроводжується зазначенням у документі характеристик продукції (конкретних показників, обумовлених контрактом), або відповідність товару підтверджується відповідно до технічних умов або нормам, обумовленим з покупцем.

У підприємств, що пройшли сертифікацію СУЯ, в лабораторіях є документи, які описують проведені випробування, виконані для підтвердження якості кожної партії. Це стандартні умови або ж які-небудь специфічні норми для кожного конкретного контракту. Тоді для отримання сертифіката на продукцію може знадобитися розробка спеціальної програми досліджень (і її узгодження зі споживачем).

Коли лабораторні випробування закінчуються (йти вони можуть добу і більше), на партію товару, з якої для проведення аналізів брали проби, здійснюється друк документів, у яких зазначаються для даної партії продукції належні фактичні параметри. Цей документ називають «сертифікатом якості». Він вказує на те, що відвантажена покупцеві партія відповідає вимогам договору на постачання.

Також ви можете прочитати статті:

Короткий опис статті: сертифікат якості виробника

Джерело: Сертифікат якості на продукцію

Також ви можете прочитати