Різне

Подарунковий сертифікат: товар, послуга чи гроші?

13.10.2015

Подарунковий сертифікат: товар, послуга чи гроші?

Сьогодні ті, хто не любить або не вміє вибирати подарунки, можуть скористатися чудовою вигадкою — подарунковими сертифікатами. У західних країнах ця ідея працює не один десяток років, у нас же її почали практикувати порівняно недавно. Особливою популярністю подарункові сертифікати починають користуватися напередодні свят, таких як «Міжнародний жіночий день — 8 березня», «Новий рік», коли необхідно купити багато, а найголовніше різних подарунків. І як всім догодити?

Наприклад, ви не знаєте досконально смаків обдаровуваного, але до вас дійшла інформація, що він — любитель хорошої парфумерії. Тоді ви обходите «тематичні» магазини і з’ясовуєте, в яких з них можна придбати подарункові сертифікати. Визначившись, залишаєте в магазині суму, на яку хочете зробити презент. Натомість вам видають красиво оформлений документ з зазначенням вкладеної суми. Його-то і ви даруєте на торжество. А поздравленный таким чином людина потім приходить в магазин, який видав сертифікат, і вибирає на внесену вами суму, що йому потрібно. Сьогодні так можна дарувати не тільки товари, але і найрізноманітніші послуги: від відвідування перукарні та косметичного салону до вечері в ресторані і гри в боулінг. І ця тенденція стає все більш популярною в нашій країні.

Нюанси, на які необхідно звертати увагу, якщо ви вирішите подарувати сертифікат замість класичного подарунка? Які проблеми можуть при цьому виникнути?

Плюси незвичного виду дарування

Мабуть, найбільша перевага сертифікатних подарунків — можливість зняти з себе відповідальність за вибір презенту. Крім того, сертифікати зазвичай красиво оформлені, так що на упаковку такого сюрпризу витрачати час не доведеться. Зазвичай це не похмурі чорно-білі документи, а яскраві свідоцтва або пластикові картки, запаковані в гарні фірмові конверти або папки. До них може додаватися і вітальна листівка від фірми. Ще одна особливість: зазвичай сертифікати — не іменні. Тобто отримувач такого подарунка при бажанні зможе передати їх комусь ще.

Подарунковий сертифікат: товар, послуга чи гроші?

Ще перевага: можна варіювати суму, на яку обдаровуваний зможе вибрати щось приємне для себе. Одні фірми пропонують сертифікати на будь-яку суму, яку ви готові на це витратити (вона вписується в бланк). Інші оформляють подарункові документи на фіксовані суми (зазвичай так буває, якщо пропонуються заздалегідь підготовлені пластикові карти із зазначенням на них номіналу). У цьому випадку нижня межа починається з 100-300 рублів, а верхня закінчується на 5000 рублях або більшій сумі. Наприклад, вам можуть запропонувати на вибір подарункові карти на 100, 200, 300, 500, 700, 1000, 5000 рублів. Можливі й інші варіанти, в залежності від фірми. Якщо ви хочете зробити подарунок на суму, не передбачену готовими картами, ви можете скласти її з двох або кількох придбаних сертифікатів. Наприклад, якщо ви вирішили витратити на подарунок 4000 рублів, але сертифіката на цю суму немає, можна купити 2 сертифіката за 2000 рублів (або чотири з 1000рублей, або по одному на 3000 і 1000 рублів).

Якщо ви купуєте сертифікати федеральних торгових марок, то зазвичай вони діють у всіх магазинах фірми на території Росії. Однак бувають виключення. Так що не зайвим буде поцікавитися, в яких торговельних точках фірми ними можна буде скористатися.

Питання і проблеми

1. «чи Можна повернути сертифікат назад в магазин і отримати за нього гроші?»

Зазвичай це цікавить наших економних пенсіонерів, яких рідні вирішили побалувати, піднісши їм сертифікат на процедури в косметичному салоні або на покупку косметики відомих фірм. Не звикли витрачатися на себе, люди вважають це марнотратством і бажають отримати суму подарунка грошима. Але обміняти сертифікат на готівку, на жаль, не вийде. Подарунковий сертифікат є документом, що підтверджує зобов’язання організації передати його пред’явнику товар на суму, еквівалентну номіналу сертифіката. Іншими словами, купуючи сертифікат, що укладається з підприємством (магазином, рестораном, косметичним салоном, перукарні і тд) договір купівлі-продажу. Гроші, які вносите, є передоплатою. Отримавши її, підприємство зобов’язується надати товар, послугу вам (або того, кому подарований сертифікат). Навіть сертифікат на надання послуги (солярію, спа-процедур, косметичних та перукарських послуг і тд.) в цьому випадку розглядається як продаж з боку виконавця послуг певного продукту і прирівнюється ця послуга до товару з усіма витікаючими з цього наслідками. У статті 454 Цивільного кодексу РФ сказано: «за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) зобов’язується передати річ (товар) у власність іншій стороні (покупцеві), а покупець зобов’язується прийняти цей товар і сплатити за нього певну грошову суму (ціну)». З цього випливає, що, повертаючи сертифікат, ви хочете розірвати договір купівлі-продажу. Хоча магазин своїх зобов’язань не порушував. Таким чином, повернути сертифікат можна тільки із згоди керівництва магазину при пред’явленні чека, виданого при покупці сертифікату. Якщо керівництво магазину не погодиться, зобов’язати його зробити це не вдасться.Зверніть увагу: навіть якщо ви домовитеся з керівництвом підприємства, гроші вам повернуть не відразу. Це пов’язано з оформленням касових документів і документів на повернення сертифіката.

Інша справа, якщо придбаний вами по подарунковому сертифікату товар виявився бракованим. В цьому випадку його повернення відбувається за тими ж правилами, як якщо б ви купили його за готівку. До речі, у випадку повернення речі вам повинні повернути за неї гроші, а не розрахуватися сертифікатами.

2. «Повинні видавати касовий або товарний чек при сертифікатної покупці?»

Так, повинні. Якщо підприємство не використовує контрольно-касову техніку, то на вашу вимогу вам видається товарний чек або інший документ, що підтверджує факт покупки. Щоправда, коли саме, при покупці сертифікату або при отриманні товару або послуги, і один або два рази — питання поки що спірне. Наше законодавство відстає від життя: з приводу подарункових сертифікатів в ньому досі нічого немає. Тому єдиної практики в Росії ще не склалося. За законом обов’язок пробити чек виникає у продавця тільки після того, як угода купівлі-продажу завершена. А вона вважається завершеною, коли обидві сторони виконають свої зобов’язання: покупець повністю оплатить товар, а продавець передасть цей товар покупцеві. А поки поширена практика видавати два чека. Що для підприємств, можливо, клопітно, зате споживачам у спірних випадках легко підтвердити свої придбання. Перший чек видається під час придбання подарункового сертифіката. Другий — при його обміні на товар. Цьому можна привести таке законодавче обґрунтування: купівля сертифіката — це аванс. Він теж повинен підтверджуватися чеком. Отримання товару утримувачем сертифіката можна розглядати як його відвантаження. Цей момент за законом теж повинен підтверджуватися документально: за допомогою накладної або чеків — товарного або касового.

3. «Що робити, якщо ціна обраного подарунка більше, ніж передбачена сертифікатом?»

Власник сертифіката доплачує різницю у вартості.

4. «Що робити, якщо техніка, куплена за подарунковому сертифікату, зламається? Чи поширюється на неї гарантія?»

У споживача ті ж права, що і при звичайній купівлі товару в магазині. Діють ті ж схеми обміну і повернення, нічим не відрізняється процедура гарантійного ремонту. Після того як ви виберете собі подарунок по сертифікату, ви отримаєте чек, що підтверджує придбання в конкретному місці. Він прикріплюється до гарантійного талону на товар (якщо на нього встановлюється гарантія).

На що звертати увагу!

Крім очевидних плюсів, користування подарунковими сертифікатами має і свої мінуси. Тому обов’язково звертайте увагу на наступні моменти.

1. Термін дії сертифіката. Сертифікат може бути безстроковим або строковим. З першим все зрозуміло. У другому випадку обов’язково уточніть, до якої дати їм можна скористатися. Найчастіше фірми дають власникам подарункових документів час від півроку до року, щоб ті встигли вибрати подарунки. Якщо сертифікат не отоварен, гроші зазвичай не повертаються, а згоряють. Як вся сума, так і невикористаний залишок.

2. Вимоги та обмеження користування сертифікатами. Наприклад, одні фірми наполягають, щоб вся сума була використана за один раз і повністю (інакше залишок згоряє). Вони посилаються на російське законодавство, згідно з яким документи, подібні подарунковим сертифікатам, можуть бути викуплені і внесені в облік тільки один раз у відповідності з їх номінальною вартістю, а не на іншу суму. Інші фірми знаходять можливість дозволити вибирати товар на подарункову суму потроху, але протягом певного часу.

Якщо умови користування сертифікатами пропонуються жорсткі і ви сумніваєтеся, що обдарований зможе за один раз витратити всю суму, відмовтеся від подарунка в такому магазині. Або розбийте суму подарунка на декілька сертифікатів невеликого номіналу, щоб була можливість витратити її по частинах.

3. Можливість участі на загальних підставах розпродажі та інших акціях фірми. З’ясуйте, чи можуть власники подарункових сертифікатів купувати товар в магазині за пільговою ціною під час знижок і розпродажів. Буває, що така можливість для них не передбачена. Якщо вас це не влаштовує, пошукайте інший магазин, з більш вигідними умовами.

Короткий опис статті: магазин подарункових сертифікатів Росспоживнагляд — Управління Росспоживнагляду по Сахалінській області Росспоживнагляд — Управління Росспоживнагляду по Сахалінській області

Джерело: Подарунковий сертифікат: товар, послуга чи гроші?

Також ви можете прочитати